Zora 17/2025
UDÁLOSTI - Přehledně
V první polovině prázdnin jsme si sluníčka příliš neužili, ale kdo ví, třeba to mnohým z nás i vyhovovalo. Avšak i vzdor počasí pořádali naši členové spoustu zajímavých akcí. Pojďme se na ně podívat. Vítejte v rubrice „Přehledně“, kterou se dnes projedeme z Moravy do Čech. Dva příspěvky z médií přináší Lenka Martinková z OP Opava. Používáte odečítací program JAWS, jehož licence končí na verzích 2019 až 2025? Pak si platnost své licence ověřte na stránkách galop.cz/ilm. Více na portal-pelion.cz.
Martina s Lindou si na Blind Talk povídají o tom, jak dokazují své schopnosti sobě i okolí. Poslechněte si je na youtube.com.
Ludmila Pavelková informuje o tradičním koncertu v Hospici Citadela ve Valašském Meziříčí. Pořádala ho OP Vsetín v rámci 31. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. Letos se akce z důvodu deště konala ve vestibulu hospice. I tak měla skvělou atmosféru, kterou podtrhla výborná akustika. Na pódiu se představili Daniela Hořínková a Radek Žalud s pohádkovými a muzikálovými písněmi. Koncert ocenil i starosta města Valašské Meziříčí Robert Stržínek. Dík patří i Zuzaně Venturové za organizaci i Zdeňku Jandíkovi a Pavlu Zavadilovi za ozvučení.
Členové OP Vsetín se vydali i do Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Tady proběhla vernisáž výstavy grafik Adama Tomáše s názvem „Pojď psát most II“. Při prohlídce exponátů jim na kytaru zahrál a zazpíval nevidomý Zdeněk Hradil. Následně se v kavárně knihovny v rámci 31. ročníku festivalu DUN konal koncert skupiny VojoDeyl.
Členové OP Kroměříž se vydali na procházku do Podzámecké zahrady, podél řeky Moravy k loděnici a zpět okolo Dlouhého rybníka. Cestou v rámci tréninku paměti poznávali stromy, okrasné keře a připomněli si zdejší zajímavá místa.
Na výlet vyrazili i členové OP Kyjov. První jejich zastávkou bylo Westernové městečko v Boskovicích. Jeho majitel, kovboj, jim popsal zdejší prostředí, historii i co zde mohou návštěvníci prožít. Třeba nahlédnout do míst, kde ožívají příběhy divokého západu a zkusit si rýžovat zlato. Poté navštívili muzeum v Boskovicích s tradičními kroji, nářadím, nábytkem a předměty denní potřeby. Mnohé z nich bylo možné zkoumat i hmatem. Po obědě byla na programu komentovaná prohlídka zámku v Lysicích. Zdejší kastelánka jim ukázala reprezentační salóny, dámské apartmány, zbrojnici i zámeckou zahradu s promenádní kolonádou. Kyjovští se zúčastnili i besedy o kompenzačních pomůckách. Představil jim je zástupce firmy Equipaid. Největší zájem byl o doplněk k bílé holi, který usnadňuje orientaci. Jde o límec opatřený kamerami. Ty snímají okolní prostředí a hlasový výstup vám ho následně popíše do sluchátek. Při svém setkání potrápili členové OP Kyjov také své mozkové závity a jemnou motoriku prstů. To když si zahráli Qardo. Tahle hra je založena na tom, že hmatem zjišťujete tvar karty, kterou dostanete, a přiřazujete k ní další do dvojice.
Členové OP Přerov navštívili místní Muzeum Komenského, kde lze do konce roku 2025 zhlédnout výstavu s názvem "S kufrem na cestách". Připomíná 100 let působení firmy Kazeto, která vyrábí kufry, kabelky a další kožené zboží. Dozvíte se zde o historii společnosti i o životě jejího zakladatele Karla Zejdy.
A pojďme do Čech. Marie Vinklerová informuje o výletu členů OP Havlíčkův Brod „Po proudu Sázavy“. Po úvodním občerstvení se odebrali do vodáckého muzea ve Zruči nad Sázavou, kde si prohlédli lodě, rafty i vodáckou výbavu. Našli tu též tábořiště a figurínu vodáka Pepíka, který jim po stisku tlačítka i popovídal. Poté jim ve zdejším zámku průvodkyně ukázala rytířská brnění, starý funkční orchestrion, lovecké trofeje, knihovnu, koupelnu, chodbu v antickém stylu, pánskou pracovnu, dámský salónek i věž s hodinovým strojem.
Po obědě se návštěvníci vypravili na zámeckou expozici s názvem „Od verpánku k Baťovi“. Na verpánku tu sedí švec Frantík, kolem něj kopyta, nářadí, stroje i boty. Protože je expozice bez průvodce, výkladu se ujala Marie osobně. Tak se lidé dozvěděli, že v roce 1727 vznikl ve Zruči cech ševců a koželuhů. Na přelomu 19. a 20. století koupil místní pozemky od majitele panství Jana Schebka Tomáš Baťa, vybudoval zde velkou továrnu, čímž se záhy ztrojnásobil počet obyvatel města. Za války se tu vyráběly boty pro německé vojáky a díky tomu neodjelo několik desítek lidí na nucené práce. Po roce 1948 přišlo znárodnění a vznikl Sázavan, kde se šily hlavně dětské boty. Po roce 1989 byla výroba utlumena a v roce 1998 byla ukončena. Dnes je v areálu jen menší dílna.
Členové OP Trutnov využili akce místního informačního centra a zúčastnili se komentované prohlídky Městského hřbitova. Průvodce Michal Vojtěch jim prozradil mnohé o jeho historii, současnosti i o významných lidech, kteří jsou zde pochováni. Trutnovští se v červenci vydali též na výlet do Nového Města nad Metují. Zde si nejprve prohlédli významné novoměstské stavby. Následovala komentovaná prohlídka zámku, kde bylo možno některé exponáty prozkoumat i hmatem. Pomyslnou třešničkou na dortu pak byla procházka zámeckou zahradou, káva a zákusek. Zbývá dodat, že obě komentované prohlídky byly hrazeny z dotace města Dvůr Králové nad Labem.
Na akci s názvem „Kdo si hraje, nezlobí“ si členové OP Tábor užili odpoledne s deskovými hrami. Procvičili při nich paměť, postřeh, slovní zásobu, logické myšlení i jemnou motoriku. Zjistili, že nejstarší známá deskovka „Senet“ se ve starém Egyptě hrála už před 5000 lety. Hra „go“, kterou vyvinuli Číňané, je zhruba o 1000 let mladší. Dále si představili hru „Labyront“, jež vychází z tradičních bludišť, hlavolamů a je vhodná i pro osoby s postižením zraku. A zahráli si i hry netradiční, například „Veselý kurník“ a „Tik tak boom“.
Členové OP Tábor se vydali na zdravotní procházku k poutnímu místu Klokoty. Cesta je zavedla i k malebné kapličce svatého Antoníčka. Tu v roce 1865 ve svátek svatého Jakuba poničil blesk, ale už o rok později byla opravena a znovu posvěcena. Odtud pokračovali podél Tismenického potoka zpět do města. Táborští také představili svou OP a SONS studentům Akademie třetího věku. Ukázali jim naše služby i jak může být OP člověku s těžkým postižením zraku prospěšná. Poté je Petra Šulcová z Českých Budějovic seznámila s tím, jak žije s vodicím psem, jak jí pomáhá i jak probíhá jeho výcvik.
Členové OP Kolín se sešli před prázdninovou pauzou. Kvůli dešti se neprošli po Bartolomějském návrší, ale ihned zakotvili v kavárně Pod věží, kde sdíleli své letní zážitky.
Antonín Vraný